Have a Plant: Fruits & Veggies for Better Health

Cost or Convenience?

Insider's Viewpoint: Expert Supermarket Advice: Cost or Convenience? Alicia Brown, United Supermarkets / Market Street. Fruits And Veggies More Matters.org

To meet the needs of busy shoppers, many manufacturers and retailers are offering new convenience items: meals to go, quick-cooking grains, chopped, peeled and washed vegetables, prepared meats and individually-packed snacks. A simple dinner can easily be made in 10 minutes or less. But is the convenience worth the cost?

Many times, we do pay for the convenience. After all “time is money” right? But are we sacrificing anything? How much more am I paying? How much time am I really saving? Is the nutrition different? These are all good questions to consider. Depending on the type of shopper you are, two things will typically drive the cart: cost and convenience or quality.

Who is the shopper that is strictly driven by price? These shoppers are less concerned with quality and convenience and are willing to sacrifice time to get the best bargain. These shoppers love a good deal, hunt for coupons and can list off each store’s house brand faster than they can name their own kids. These are savvy shoppers.

Who is the shopper that is driven by convenience? These shoppers do not have time to make anything and are not interested in reading recipes. They are willing to pay a little more so that they do not have to stew, braise, sauté or broil. The less preparation and clean up there is the more willing they are to pay for the convenience.

So how do we know whether to choose the packaged shredded cheese or shred our own? There are a few things to consider before making that final decision:

  • How much waste is there? If you are buying fresh carrots or broccoli, consider that you’ll pay for the entire weight but you’ll throw away the stems.
  • How much time will it save overall? Don’t just consider the cooking time but the preparation and clean up as well. A prepared rotisserie chicken can be heated and cleaned up pretty quickly. A raw whole chicken will have to be seasoned, a pan dirtied, the oven heated and the pans cleaned.
  • Is the nutrition different? One downfall of some convenience foods is the amount of sodium, fat or sugar added. Check that the convenience has not thrown your good health intentions out the window.

So let’s compare a few items and determine if the cost is worth the convenience:

Group
Food
Quantity
Product
Cost
Product
Benefit
Grains Rice 14oz Uncle Ben’s Fast and Natural Instant Brown Rice $2.95 Save $0.23
Uncle Ben’s Whole Grain Brown Ready Rice $3.18 Save ~8 ½ min.
Meat Chicken 2 lb. Pilgrim’s Pride Whole Fryer Chicken $1.78 Save $3.21
Rotisserie Chicken $4.99 Save ~1 ½ hrs
Fish 6.3oz Fresh Tilapia $3.54 Save $0.45
Gorton’s Frozen Grilled Tilapia $3.99 Save ~15 min.
Dairy Cheese 7oz Kraft 2% Milk Colby and Monterey Jack $2.69 Save $0.10
Finely Shredded Kraft 2% Milk Mexican Style Cheddar Jack $2.79 Save ~7 min.
Yogurt 32oz Stoneyfield Organic Low fat Strawberry Yogurt (32oz Tub) $3.87 Save $1.20
Stoneyfield Organic Low fat Strawberry Yogurt (6oz Cups) $5.07 Individual Servings
Produce Apple 10.8oz Gala Apples $0.87 Save $3.72
Chiquita Juicy Red Apple Bites (5 Individual Bags) $4.59 Save ~5 min.
Bell Pepper 10oz Fresh Green Bell Pepper $2.00 Texture differences
Frozen Food Club Diced Green Bell Pepper $1.39 Save $0.61 and ~3 min.
Butternut Squash 8oz Fresh Whole Butternut Squash $0.50 Save $3.09
Fresh Cut and Peeled Butternut Squash $3.59 Save ~15 min.
Carrots 2lb Bagged Whole Carrots $1.29 Save $1.70
Peeled and Washed Baby Carrots $2.99 Save ~10 min.
Garlic 4.5oz Fresh Garlic $1.00 Save $0.59
Minced Garlic $1.59 Save ~3 min.
Mushroom 8oz Whole Fresh Mushrooms $1.79 Save $0.20
Sliced Fresh Mushrooms $1.99 Save ~5 min.
Onion 7oz Fresh Yellow Onions $0.43 Save $1.56
Gill’s Onions- Fresh Diced Yellow Onions $1.99 Save ~5 min.
Pineapple 1 Fruit Fresh Whole Pineapple $3.99 No Refrigeration
Fresh Cored and Peeled Pineapple $3.99 Save ~8 min.
Potato 24oz Fresh Russet Potatoes $1.19 Save $2.50
Frozen Ore-Ida Steam and Mash Cut Russet Potatoes $3.69 Save ~45 min.
Potato 20oz Fresh Russet Potatoes $0.99 Save $0.60
Simply Potatoes Diced Potatoes with Onions $1.59 Save ~15 min.
Romaine Lettuce 10oz Head of Romaine $1.50 Save $1.49
Washed & Chopped Hearts of Romaine in Sealed Bag $2.99 Save ~15 min.
Sweet Potato 10oz Fresh Sweet Potatoes $0.62 Save $1.33
Stahlbush Frozen Diced Sweet Potatoes $1.95 Save ~15min.
Juice Apple Juice 64fl oz Juicy Juice All Natural 100% Juice (64fl oz Bottle) $2.15 Save $1.85
Juicy Juice All Natural 100% Juice (8-4.3oz Boxes) $4.00 Individual Servings
Orange Juice 64fl oz Minute Maid Original Frozen Concentrated (Reconstituted) $1.99 Save $0.70
Minute Maid Premium 100% Pure Squeezed Original $2.69 Save ~3 min.
Snacks Applesauce 23oz Mott’s No Sugar Added Natural Applesauce (23oz Jar) $1.79 Save $0.36
Mott’s No Sugar Added Natural Applesauce (6-3.9oz Cups) $2.15 Individual Servings
Pudding 24oz Jell-O Sugar Free Fat Free Instant Pudding Mix
(Made w/ 2 cups Red River Farms Fat Free Milk)
$1.89 Save $1.11
Jell-O Sugar Free Pudding Cups $3.00 Save ~5 min.
Raisins 24oz Sun-Maid Natural California Raisins (24oz Container) $3.69 Save $1.62
Sun-Maid Natural California Raisins (6-1.5oz Boxes) $5.31 Individual Servings

Product research completed by Danielle Gemoets, TWU Dietetic Intern.

Alicia Brown MS, RD, LD
Health and Wellness Marketing Manager
United Supermarkets / Market Street

Fruit & Vegetable Recipes
Video Center: Selection, Storage, and Preparation of Fruits & Vegetables
 

     

Other Stories